کانال های انتقال هوا

کانال پیش عایق شده

کانال پیش عایق شده یا پلی اورتان به علت مزایا و امتیازات قابل توجه آن در سیستم های انتقال هوا ، در صنعت تهویه مطبوع جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

ویژگی های کانال های پیش عایق شده ( پلی اورتان ):

          -    ذخیره انرژی و جلوگیری از اتلاف انرژی تا 80 درصد

          -    وزن بسیار سبک و استحکام بالا

          -    دوستدار محیط زیست و مقاوم در برابر اشعه UV

          -    قابل شستشو و رنگ پذیری                                                                                                                     

          -    دارای طول عمر زیاد و بادوام

          -    حمل و نقل آسان و راحت

          -   ضریب انتقال حرارتی 0.020 (حدود 0.25 کانال گالوانیزه که توسط پشم شیشه کاملاً عایق شده باشد) و  آب در سطح خارجی آن کندانس نمی شود

          -   عایق یکنواخت در تمام طول مسیر    

          -   عایق صوت و جلوگیری از ارتعاش صدا در کانال                                                                                                                                                       

مزایای اجرایی کانال های پیش عایق شده ( پلی اورتان ):

-   دارای سرعت اجرای بسیار بالا در پروژه هایی که برنامه زمان بندی در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است

-  عدم محدودیت در سایز کانال و قابلیت انعطاف پذیری

                                                                                                                            
   کانال گالوانیزه

 

کانال های گالوانیزه با توجه به کاربری و موقعیت مکانی آن به دو دسته کانال های چهارگوش و کانال های گرد تقسیم می شوند .

کانال گالوانیزه چهارگوش :

کانال های چهارگوش گالوانیزه از دیرباز جهت انتقال هوا در سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده بوده است .  بر حسب سفارش قطعات آن می تواند از ورق گالوانیزه، آلومینیوم، استیل و یا فولادی سیاه جوشی تولید شود. با استفاده از ورق سیاه، ساخت قطعات با ضخامت بیشتری امکان پذیر می باشد. ( 2 تا 3 میلی متر)

کانال گالوانیزه گرد (اسپیرال) :

کانال اسپیرال گالوانیزه از پرکاربردترین انواع کانال با مقطعِ گرد می باشداین کانال از به هم پیوستگیِ مارپیچ گونه تسمه ی ورقیِ گالوانیزه ساخته می شود. این نوع کانال در تمامیِ قطرها و در ضخامتهای متفاوت ورق و در طولهای متنوع تولید و عرضه می گردد. به دلیلِ ظاهر زیبا و شکیل و مقاوم از کانال اسپیرالِ گالوانیزه در پروژه هایی که تاسیسات بصورت اکسپوز اجرا می شود. برای زیباتر شدن این نوع کانال می توان از آیتم رنگ( رنگ کوره ای) با تنوع زیاد استفاده نمود.

مزایای استفاده از کانال اسپیرال گالوانیزه :

نصب سریع و آسان نیز از مزایای دیگر این نوع کانال هوا میباشد. با توجه به امکان دپو و انبارکردنِ این نوع کانال لذا امکان تهیه ی این کانال از نظر زمانی برای مصرف کننده به حداقل رسیده است. برای اتصال این نوع کانال از چهارروشِ اُورلپ،رابطِ معمولی،رابط گَسکِت دار (فیتینگ) و فلنچ استفاده می شود. جهت نصبِ کانال اسپیرال گالوانیزه از ساپورتِ گرد که از تسمه ی نورد شده ساخته می شود استفاده می شود،این ساپورت میتواند به شکل دایره ی کامل و یا دو نیم دایره و حتی یک نیم دایره باشد.

 

(لوله خرطومی (اسپیرال

لوله خرطومی هوا یا کانال لوله فلکسی یکی از اجزاء و عناصر تشکیل دهنده سیستم های تأسیسات ساختمانی می باشد که در صورت فقدان آن با مشکل بزرگی روبرو می شویم به نحوی که فرآیند انتقال جریان هوا عملا مختل خواهد بود. در حقیقت لوله خرطومی هوا یا کانال لوله فلکسی که با نام Flexible Air Duct نیز شناخته می شود دارای ویژگی ها و خواص متعددی می باشد که از جمله آن ها می توان به انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی بالای لوله خرطومی pvc یا لوله خرطومی پی وی سی جهت انتقال هوا و لوله خرطومی مکنده نجاری جهت انتقال پودر و ذرات معلق و موارد مشابه آن اشاره کرد. علاوه بر این، لوله خرطومی هوا در طیف وسیعی از صنایع مانند صنعت چوب و دیگر صنایع به منظور انتقال آلاینده ها نیز به کار گرفته می شود. از کانال لوله فلکسی یا لوله خرطومی هوا همچنین در انتقال آلاینده های صنعتی مثل آلودگی های شیمیایی و حرارتی و گرد و غبار تولیدی در کارگاه های چوب و سنگ استفاده فراوان و شایان توجهی می شود .

از مزایای لوله خرطومی هوا که همواره در تقابل با دیگر محصولات از جمله نمونه های سنتی آن قرار می گیرد می توان به امکان عایق بودن آن اشاره کرد که علاوه بر کاهش اتلاف انرژی سبب کاهش صدای انتقالی عبور یافته از داخل لوله می باشد. همچنین این محصول به دلیل ساختار خاص خود قابلیت عبور از فضاهایی که امکان عبور برای سایر محصولات مشابه میسر نیست را دارا می باشد

لوله خرطومی هوا در دو دسته بندی کلی ازنظر اجزای تشکیل دهنده جای می گیرد :

- لوله خرطومی هوا ساده 

- لوله خرطومی هوا همراه با عایق